"Maleńka przyszła miłość...." Jasełka w naszej szkole przeszły już do historii. Pięknie wprowadziły nas w magię zbliżających się świąt. Serdeczne podziękowania dla Dzieci za wspaniałą grę i śpiew, dla Nauczycieli za organizację części artystycznej, dla Zarządu za smaczną kolację, dla wszystkich Rodziców, którzy zaangażowali się w pomoc, a na koniec dla Was nasi wspaniali goście za obecność i każde dobre słowo. Zdj. Andrzej Jaworski - za to też serdecznie dziękujemy. 


82. Parada Pułaskiego na 5th Avenue

Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w Paradzie na 5th Avenue. Tym razem stan Connecticut szedł w Paradzie jako pierwszy.

 

Dzień Dwujęzyczności w Szkole Języka Polskiego w New Britain - 9/28/2019

W sobotę 28 września Polska Szkoła Języka Polskiego im. Św.Jana Pawła II z New Britain organizowała Dzień Dwujęzyczności. Wśród zaproszonych szkół byli również uczniowie z naszej szkoły z klas 4 i 5 z wychowawczyniami p.Iwoną Moroz i p.Agnieszką Bańką oraz rodzice tych uczniów. PSS Derby okazała się bezkonkurencyjna i zajęła I miejsce w łącznej klasyfikacji rozgrywanych konkurencji. Serdecznie gratulujemy zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Jesteśmy z Was dumni!!!! Wiemy, że świetnie się bawiliście, a to najważniejsze.

Międzynarodowy Dzień Kropki - 9/21/2019


21 września uczniowie PSS w Derby wraz z nauczycielkami już po raz trzeci obchodzili Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności i pokonywania własnych nieśmiałości. Uczniowie oraz kadra pedagogiczna przyszli do szkoły ubrani w kropki i już od samego początku kropkowa zabawa pochłonęła wszystkich. Uczniowie przypomnieli sobie historię małej Vashti czytając opowiadanie lub też oglądając film. W każdej klasie odbywały się przeróżne aktywizujące zabawy a powstałe kropkowe dzieła sztuki zabarwiły szkolne korytarze.

Międzynarodowy Dzień Kropki przypada 15 września. Historia małej Vashti inspiruje coraz więcej dzieci i nauczycieli na całym świecie do kreatywności. W 2019 roku święto obchodzone było w ponad 100 krajach. A wszystko zaczęło się w 2003 roku. Historię Vashti opisał Peter Reynolds w książce „The Dot”. Opowiadanie spotkało się z wielkim zainteresowaniemi już od 11 lat jego mała bohaterka pomaga młodym ludziom w pokonywaniu własnej nieśmiałości, zachęca do tworzenia i pomaga w odkrywaniu talentów.


Agnieszka Banka


Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2019/20

Nowy rok szkolny 2019/20 rozpoczęty! Mamy nadzieję, że będzie obfitował w wiele ciekawych lekcji języka polskiego, historii i geografii, wspaniałych konkursów, ciekawych zabaw. Rozpoczęliśmy go mszą św., którą odprawił nasz duchowy opiekun ks. Jan Szylar. Było poświęcenie plecaków, specjalne błogosławieństwo ks. Proboszcza Rafała Kopystyńskiego, nowi nauczyciele, nowi koledzy. Wszystkim Uczniom życzymy wspaniałych sukcesów, Nauczycielom owocnej pracy, Zarządowi wiele satysfakcji z wykonywanej społecznie pracy, Rodzicom dumy ze swoich pociech. Tych, którzy jeszcze nie podjęli decyzji zapraszamy w nasze progi!!!! Czekamy na Was już w najbliższą sobotę!!!!

Serdecznie zapraszamy uczniów do udziału w konkursie Math Kangaroo. Odbędzie się on w naszej szkole 15 marca 2018 roku.
Bierzemy udział w tym konkursie od 2009 roku. Uczniowie z klas 1-12 mogą brać w nim udział jeśli mogą samodzielnie czytać. W tym roku nasza szkoła jest prywatnym centrum i tylko dzieci z naszej szkoły będą mogły uczestniczyć w tym dniu. Żeby zarejestrować się na konkurs, trzeba założć konto na stronie mathkangaroo.org i opłacić $20. Uczestnicy otrzymują certyfikat, koszulkę i upominek w dniu konkursu. Nagrody dla zwyciezców są rozdawane w maju.
Aby wybrać naszą szkołę trzeba użyć  private center code CTDERBY0001454
 w miejscu, gdzie się wybiera centrum jest okienko, by ten kod wpisać.
Za 2 tygodnie, 2 grudnia po szkole, na sali gimnastycznej, będzie można zobaczyć przykładowe zadania i testy oraz porozmawiać z panią Monika Fryc o konkursie.
Rejestracja kończy się 15 grudnia 2017.
Zachęcamy do udziału w konkursie.
Kilka ciekawostek o popularnym Kangurze:
1.Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych przez światowej sławy popularyzatora matematyki Petera O'Hallorana.W 1990 roku został po raz pierwszy zorganizowany w Europie na terenie Francji i podobnie jak w Australii zyskał od razu dużą popularność. Z inicjatywy matematyków francuskich konkurs ogarniał stopniowo coraz więcej krajów europejskich i nie tylko. Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny" jest w chwili obecnej najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie.W 1994 roku zostało utworzone towarzystwo "Kangourou Sans Frontières", skupiające organizatorów konkursu z wszystkich krajów. Na corocznym walnym zgromadzeniu ustala ono szczegóły najbliższej edycji konkursu i między innymi wybiera ostateczne zestawy zadań konkursowych spośród propozycji wcześniej nadesłanych przez poszczególne kraje.
2. W 2015 roku w konkursie brało udział prawie 6 mln dzieci i młodzieży z całego świata, z czego w Polsce 326 190, w USA 21 059, najwięcej ( i tutaj nie powinno być zaskoczenia:-)) w Rosji 1 695 393
3.Zadania są ciekawe, wymagają sprytu, dużo wyobraźni, warto się z nimi zmierzyć!!!!!
4. Konkurs we wszystkich krajach odbywa się tego samego dnia, uczniowie otrzymują takie same zadania w Australii, Francji, Ameryce czy też w Polsce.
5.COROCZNIE kilkanaścioro dzieci z naszej szkoły bierze udział w tym konkursie!

1. Jutro, tj. 28 października, klasy 2-8 piszą dyktanda. Bank wyrazów dzieci otrzymały na początku października. Życzymy powodzenia i jak najmniej błędów ortograficznych!!!!!
2. 31 października kończy się 1.Akcja "Czytam z Mamą, czytam z Tatą, czytam sam". Dzieci zapisują minuty czytania po polsku na specjalnie przygotowanych kartach (na naszej stronie internetowej pssderby.org w zakładce Zadania domowe). W pierwszą sobotę listopada prosimy, aby dzieci przyniosły karty do swoich wychowawców klasowych. Akcją zajmuje się p.Agnieszka Galas. Po podliczeniu, najlepsi czytelnicy zostaną nagrodzeni.

3. Jutro - 28 października, zapisy do kółka teatralnego. W tym roku opiekunkami kółka zostały p.Iwona Moroz i p.Elżbieta Gołębiowska. Zapisy w sali kl. 4 - I piętro. Zapraszamy!!!

14 października (sobota) o godz. 6:00pm odbędzie się uroczystość pasowania na uczniów naszych Pierwszaków. Na uroczystość, zarówno rodziców, jak i dziadków oraz wszystkich chętnych zaprasza klasa 1 z wychowawczynią - p.Agnieszką Galas.
Poniżej przydział klas do uroczystości:

14 X 2017 Pasowanie na ucznia

Przygotowanie – kl. I

Ciasto - kl. 0, VI

Sprzątanie - kl. I

Kilka informacji związanych ze zbliżającą się sobotą:
1. Od godz. 10:00am Tag Sale na parkingu kościelnym. Można przynieść (bezpośrednio na parking) rzeczy używane, w dobrym stanie.
2. W następną sobotę zajęcia na farmie. Ogłoszenia związane z tym znajdują się na stronie internetowej www.pssderby.org i na naszym fb. Podany jest dokładny adres i czas zajęć. Dzieci na farmę przywożą i odbierają RODZICE. Każde dziecko ubrane ma być w koszulkę szkolną.
Istnieje możliwość zakupienia koszulek - u p.Agnieszki Banki, wych. kl.5 (parter). Cena $12
3. 7 października, w dniu wyjazdu na farmę nie ma zajęć z RELIGII.
4.W najbliższą sobotę w kl. 2-8 wybieramy MISTRZA ORTOGRAFII MIESIĄCA WRZEŚNIA. Wszystkie dzieci otrzymały banki wyrazów, z których będzie przeprowadzone dyktando. Życzymy powodzenia!!!! Oby Mistrzów było jak najwięcej!
5. W październiku startujemy z akcją CZYTAM Z MAMĄ, CZYTAM Z TATĄ, CZYTAM SAM. Wspieramy w ten sposób czytanie po polsku. Młodsze dzieci czytają z rodzicami, starsze same. Każdego dnia zapisujemy ile minut czytamy. Po miesiącu przynosimy formy z zapisanymi minutami do wychowawców klas. Wybierzemy najdłużej czytające dzieci oraz klasę, która zdobędzie najwięcej minut z czytania. Dla zwycięzców nagrody!!
Formy do zapisywania minut dostępne na naszej stronie pssderby.org w zakładce ZADANIE DOMOWE.
6. NADAL nie mamy wszystkich kart rejestracyjnych uczniów. Prosimy o dostarczenie ich jak najszybciej do wychowawców klas.
7. W najbliższą sobotę mija I rata opłaty za szkołę i opłata na "St.Michael Church" - prosimy o kontakt ze Skarbnikiem szkoły p.Joasia Murzinski.
Prosimy również o uregulowanie opłat za podręczniki.


1. Nasz doroczny tag sale odbędzie się 30 września 2017 r. od godz. 10:00am do godz. 1:00pm 
Bardzo prosimy rodziców o składanie donacji w piwnicy pod schodami (przy klasie przedszkolnej)
30 września można przynieść donacje na parking przy kościele. 
Wszystkie niepotrzebne rzeczy w dobrym stanie mile widziane.
2. Koszulki szkolne w cenie $12 można zakupić u p.Agnieszki Banki. Przypominamy, że każde dziecko POWINNO mieć taką koszulkę. Będzie trzeba założyć już je 7 października. W tym dniu przewidziany jest wyjazd dzieci na farmę.
3. Prosimy o uzupełnienie kart rejestracyjnych i oddanie ich do wychowawców klas. W kartach są BARDZO WAŻNE informacje dla szkoły. Nadal są problemy z ustaleniem listy dyżurów rodziców, nie wiemy ile osób deklaruje się dyżurować. Karty rejestracyjne są na stronie internetowej pssderby.org w zakładce Rok szkolny 2017/18.
4. Przypominamy o uregulowaniu za podręczniki (wychowawca klasy) i religię (p. Aneta Matyszczyk)

Przekazujemy kilka istotnych informacji:
1. Prosimy o uzupełnienie kart rejestracyjnych i oddanie ich wychowawcom klas. Karty można znaleźć na naszej stronie pssderby.org w zakładce Rok szkolny 2017/18.
2. Zajęcia obowiązkowe trwają w soboty od godz. 10:00 am do godz. 1:30pm (13:30) (uczniowie chodzący na religię zaczynają o godz. 9:00am)
3. W sobotę rozpoczynamy katechezę. Wszyscy uczniowie, którzy chcą się uczyć religii w języku polskim przychodzą do szkoły na godz. 9:00am. Podręczniki do nauki katechezy dzieci otrzymają po dokonaniu wpłaty. Opłaty przyjmuje p.Aneta Matyszczyk (sala lekcyjna obok pokoju nauczycielskiego - parter)
4. Uczniowie przygotowujący się do bierzmowania proszeni są o dostarczenie kopii aktu chrztu - do p.Aliny Zawojskiej (uczniowie ci nadal uczestniczą w katechezie o godz. 9:00am)
5. NA naszej STRONIE internetowej w zakładce zadania domowe znajdują się zadania domowe z ostatniego tygodnia.
6. Plan dyżuru RODZICÓW W MIESIĄCU WRZEŚNIU (korytarz na parterze i I piętrze) został wysłany drogą mailową.


Wszystkim  uczniom, którzy rozpoczynają naukę w roku szkolnym 2017/18 życzymy, aby czas spędzony w naszej szkole był dla nich czasem wspaniałej wędrówki po Polsce, czasem poznawania historii, kultury i języka kraju ich przodków. Mamy nadzieję, że będzie to czas wspaniałej zabawy i czas zdobywania wiedzy. Bądźcie dumni ze swojej dwujęzyczności!!! Powodzenia!


Serdecznie witamy w nowym 2017/18 roku szkolnym. Kilka informacji:
1. W piątek 8 września DRZWI OTWARTE od 18:00 do 20:00.  Można wypełnić kartę rejestracyjną, zobaczyć do jakiej klasy uczeń został przydzielony, spotkać się z nauczycielem. Serdecznie zapraszamy!
2.W sobotę 9 września rozpoczęcie roku szkolnego zaczynamy mszą św. w kościele o godz. 9:00am. O 8:30 można skorzystać z sakramentu pokuty.
3. Dzieci, które zgłosiły się do czytania, modlitw - w czwartek zostały wysłane wszystkie materiały do Was
4. Po mszy św. poświęcenie plecaków, a później przejście na salę gimnastyczną - dalsza część uroczystości.
5. WSZYSTKIE dzieci otrzymają lunch za darmo (hot-dog). W następne soboty posiłki będą płatne.
6. Zajęcia obowiązkowe w tym roku szkolnym trwają do godz. 13.30 (1:30pm)
7. Dzieci proszone są  o założenie  szkolnych koszulek.
8. W piątek i w sobotę można nabyć koszulki szkolne.
9. Zarząd CPSD zwraca się do dyrektorów, nauczycieli, rodziców i całej Polonii z apelem o wpłaty na pomoc dla poszkodowanych rodzin przez huragan Harvey z Polskiej Szkoły im. Mikołaja Kopernika w Houston, TX. Zebrane środki zostaną przesłane do dyrekcji szkoły, która przekaże najbardziej potrzebującym. Już dziś wiadomo, że tysiące mieszkańców zostało pozbawionych dachu nad głową. Celem zbiórki jest zebranie środków finansowych na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb poszkodowanych w wyniku kataklizmu.
Jutro w naszej szkole odbędzie się zbiórka pieniężna przeznaczona na ten właśnie cel.


Karta rejestracyjna na nowy rok szkolny 2017/18 znajduje  się w zakładce Rok szkolny 2017/18

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.