XII edycja akcji "Bp lubię język polski za nami - 3/10/2024

Kowbojskie kapelusze, westernowe historie w pokazie małego aktora, atmosfera rodem z saloonu w krainach języka polskiego to kilka z wielu atrakcji towarzyszących organizowanej po raz dwunasty akcji „Bo lubię jezyk polski”. W klimacie Dzikiego Zachodu, wraz z Bolkiem i Lolkiem ponad 350 miłośników języka polskiego świętowało bogactwo języka ojczystego. W wydarzeniu wzięły udział 23 szkoły polonijne.

8 marca przedstawiciele dwunastu z nich spotkali się stacjonarnie w Polskiej Szkole Sobotniej im bł. ks. J. Popiełuszki w Derby, CT.:

1. Polska Szkoła Sobotnia im bł. ks J. Popiełuszki w Derby CT – gospodarz wydarzenia

2. Szkoła Kultury i Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bridgeport, CT.

3. Polska Szkoła im. Wisławy Szymborskiej w Port Chester, NY.

4. Akademia Młodej Polonii, Clifton NJ.

5. Szkoła Języka Polskiego im. Janusza Korczaka w Providence, Rhode Island

6. Polska Szkoła Dokształcająca im. Marii Konopnickiej w Yonkers, NY.

7. Polska Szkoła Społeczna im. Ireny Sendlerowej, Carmel NY.

8. Polska Szkoła Sobotnia przy Parafii Św. Cyryla i Metodego, Brooklyn, NY.

9. Polska Szkoła Sobotnia w Hartford, CT.

10. Szkoła Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w New Britain, CT.

11. Polska Szkoła Sobotnia im. A. Mickiewicza w Stamford, CT.

12. Polska Szkoła im. Wincentego Pallottiego, Ridgewood NY.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Konsulat Generalny RP w NY, Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce oraz Katarzyna Wasilkowska – pisarka, autorka książek dla dzieci.

Impreza tematyczna w kowbojskich stylu przeniosła uczestników w niezapomniany świat przygód Bolka i Lolka na Dzikim Zachodzie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z 12 edycji „Bo lubię język polski – 2024”.

A. Matyszczyk

 

 

Dzień Babci i Dzień Dziadka - 2/23/2024

W Polsce Dzień Babci i Dziadka obchodzimy 21 i 22 stycznia. Wnuczęta chcąc okazać kochanym Dziadkom swoje uczucia, wręczają im kwiaty, laurki i słodycze. To także doskonała okazja aby wyrazić swoją wdzięczność za troskę, jaką otaczają naszych uczniów polonijni seniorzy. Dlatego też, najmłodsi uczniowie z klasy 0-2 pod okiem nauczycielek przygotowali na ten wyjątkowy dzień wiersze, piosenkę oraz laurki, które wraz z życzeniami wręczyli obecnym w kościele Dziadkom i Babciom.

W polskiej szkole zwyczaj mamy

że o Dziadkach pamiętamy.

Więc gdy kartka z kalendarza

Dzień Babci i Dziadka ogłasza,

stajemy przed Wami

I życzenia składamy

Bądźcie zdrowi i radośni,

pełni szczęścia i miłości,

silni, energiczni i wspaniali,

Jednym słowem doskonali!

Za troskę, ciepło i uśmiech

Dziękują Wam dzisiaj

Chłopcy i dziewczęta

Wasze polonijne wnuczęta.

A.M

Głos starszych pokoleń jest niezwykle ważny w wychowaniu młodego człowieka, a nasze babcie i dziadkowie mają wiele przepięknych historii do opowiedzenia. Kochani Dziadkowie dziękujemy, że jesteście.

Aneta Matyszczyk

 

„Bardzo cicha noc” w PSS Derby... 12/16/2023

Odnajdujemy w niej siebie, swoje człowieczeństwo, nasze tu i teraz. Wymaga jej medytacja i modlitwa. Dzięki niej rozpoznajemy współrzędne własnej egzystencji- uświadamiamy sobie osamotnienie i zagubienie, ale i swoje miejsce w świecie, radość istnienia. Cisza. „Cisza jest żywiołem, w którym rodzą się wielkie rzeczy.” powiedział brytyjski filozof Thomas Carlyle. Nie bez powodu Jezus przyszedł na świat w cichą noc. Twórcy tegorocznych jasełek w Derby skupili się właśnie na fenomenie ciszy i niepozorności nocy, w czasie której narodziło się wyjątkowe dziecko, którego życie rozpoczęło nową erę. „Bardzo cicha noc” to nie tylko nawiązanie do wielkiej rzeczy powstałej w żywiole ciszy, to także odniesienie do bliskich nam osób, których przy wigilijnym stole zabraknie.

16. grudnia w sali gimnastycznej Polskiej Szkoły w Derby nie zabrakło gości, przywitała ich dyrektor placówki pani Wioletta Jusińska. Wśród wspaniałych gości jacy zaszczycili nas swoją obecnością, czyli naszej szkolnej rodziny był również proboszcz parafii Św. Michała w Derby ks.Marek Sadowski oraz redaktor naczelny dwutygodnika „Polonia” p.K.Kochanowicz z Małżonką.

Jasełkowy wieczór rozpoczęło nagranie Jana Pawła II z życzeniami dla Polaków w kraju i za granicą, w którym Papież modli się za rodaków słowami kolędy: „Podnieś rękę Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą…”. Pieśń została następnie odśpiewana przez duet Karoliny Wojteczko z córką Victorią Krzywdziński.

Najmłodszym dzieciom udało się rozczulić publiczność bożonarodzeniowym wierszykiem, który nawoływał do „mierzenia drugiego człowieka miarą serca”, apelował o zgodę i mobilizował gości do wspólnego śpiewania kolęd. Jak przystało na jasełka nie mogło zabraknąć dialogu Aniołów (kl.V) z Diabłami (kl.VI), którzy spotkali się na scenie oczywiście „niechcąco”. Anioły przekazały nieświadomym Diabłom wieści o narodzinach Zbawiciela co tych drugich zupełnie z nóg ścięło. Pięknym przerywnikiem między scenami była kolęda „Gdy śliczna Panna” z solistkami Małgosią Żelechowską i Julią Noszczyk.

Ważny wątek w historii Bożego Narodzenia stanowi historia Trzech Króli. Postacie w przedstawieniu zostały zagrane przez brawurowych rodziców: Andrzeja Jaworskiego, Edwarda Litwę, Krzysztofa Ogorzałka. Panowie odtworzyli swoje role z entuzjazmem i w pełni zasłużyli na gromkie brawa. Obowiązkowo po scenie zaśpiewana została kolęda „Przybieżeli do Betlejem”.

Inscenizację wzbogaciły także postacie Heroda i jego małżonki. Rolę Heroda odegrał Owen Tomasik, a kwestie żony mistrzowsko i z urokiem wykreowała nauczycielka PSS w Derby pani Renata Gosiewska. Scena przypomniała widzom jak to nowonarodzony Jezus ukazał się światu jako władca większy od tyrana Heroda. Przytoczony został także znamienny cytat ks.Jana Twardowskiego: „Gdy pamiętamy dobre, to złe staje się nieważne, tak jak groźny Herod stał się dzisiaj śmieszną kukiełką na patyku pokazywaną w szopce”. Łącznikiem z następną sceną przedstawienia była kolęda „Ruszajmy już pasterze” odśpiewana na czele z solistką Kelly Zawadzki.

Wieczór jasełkowy wzbogacili także kolędnicy, których na scenie oczekiwała „rodzina”. Przyszli oni z oryginalnymi staropolskimi życzeniami skierowanymi do publiczności: „ Na szczęście, na zdrowie na to Boże Narodzenie,

żeby Wam się darzyło, mnożyło wszystkie stworzenie,

w komorze, oborze, na polu daj Boże,

w każdym kątku po dzieciątku, a w kieszeni po tysiączku.”

Pewności, że publiczność w ciągu jasełek pozostanie w świątecznej refleksyjnej atmosferze dopilnowali narratorzy: Anastazja Małecki, Zosia Matuszewski, Michał Zawojski.

Jasełka uwieńczyła wspólnie odśpiewana przez nauczycieli PSS w Derby kolęda „Tryumfy”. Słowa podsumowujące „Bardzo cichą noc” wygłosiła wicedyrektor Alina Zawojski, która zaapelowała, by bardzo cicha noc stała się dla wszystkich czasem jedności i budowania lepszego świata, przypomniała również o bliskich, którzy od nas odeszli, a których mamy w naszych sercach. Podziękowania za wspólnie spędzony wieczór przekazały gościom Izabela Pardo-Małecka i Anna Czop. Jasełka zakończyły się wspólnym z publicznością odśpiewaniem „Cichej nocy”.

 „Bardzo cicha noc” była owocem współpracy wielu osób. Jasełkową inicjatywę aktywnie wsparli rodzice PSS w Derby na czele z Radą Rodziców. Adam Kuna (SheltonPrinting.com) wydrukował dla Szkoły darmowo plakaty o przedstawieniu, Robert Rutkowski podjął się przygotowania sprzętu nagłaśniającego. Wszyscy nauczyciele włożyli także całe swoje serce. Muzycznie program został zaaranżowany przez niezastąpioną Barbarę Wojcieszak, a reżyserem całości była Anna Czop. Wszyscy zaangażowani mają nadzieję, że udało się gości wzruszyć i wprowadzić w świąteczną atmosferę.

Przy okazji składamy również serdeczne podziękowania całemu Zarządowi oraz rodzicom naszej szkoły za przygotowanie oferty świątecznych dań, ciast, ciasteczek; mamom klasowym za przepiękne stroiki, które udekorowały wiele świątecznych stołów, naszym wspaniałym uczniom za liczną obecność i udział w Jasełkach.

Z okazji Nowego 2024 Roku wszystkim naszym Przyjaciołom, rodzicom oraz uczniom życzymy, aby ten Nowy Rok obfitował w wiele wspaniałych chwil i aby przyniósł zdrowie, pomyślność i wiele radości.

Anna Czop 

Narodowe czytanie - 9/22/2023

Narodowe Czytanie w Polskiej Szkole Sobotniej im. Bł.Ks. Jerzego Popiełuszki w Derby

 

Akcja Narodowego Czytania odbyła się w społeczności polskiej po raz dwunasty. Wspaniałe jest to, że co roku może się każdy do niej przyłączyć - czy osoba prywatna, czy instytucja, czy w kraju, czy za granicą. Polska Szkoła Sobotnia im.Bł.Ks. Jerzego Popiełuszki w Derby postanowiła w tym roku nie stać z boku. Uroczyste czytanie tegorocznej lektury odbyło się na pięknie przygotowanej scenie. Nie zabrakło na niej wygodnych foteli i lampy. Całości towarzyszyła oprawa muzyczna, nad którą od strony technicznej czuwali uczniowie.

Narracji wieczoru z „Nad Niemnem” podjęła się inicjatorka akcji, wicedyrektor - pani Alina Zawojski. „Zazwyczaj bywało tak, że nasi uczniowie mieli okazję czytać wybraną lekturę w konsulacie z Pierwszą Damą”- mówi wicedyrektor- „podjęliśmy decyzję, że po raz pierwszy zainicjujemy Narodowe Czytanie w naszej szkole, zwłaszcza, że propozycja lektury w tym roku jest dość ciekawa. Prowadzę obecnie klasę trzecią liceum i jest to lektura, którą omawiamy na lekcjach”- dodała pani Zawojski. Akcję z ogromną przyjemnością wsparli zarówno rodzice, jak i sami uczniowie. Obok prowadzącej wieczór, swoim czytaniem spotkanie wzbogaciły: dyrektor szkoły pani Wioletta Jusińska oraz nauczycielki: Monika Fryc-Gabryś, Iwona Moroz, Barbara Wojcieszak, Anna Czop. Uczestnicy wydarzenia zostali po czytaniu zaproszeni na projekcję filmu Zbigniewa Kuźmińskiego „Nad Niemnem”.

Anna Czop

Międzynarodowy Dzień Kropki - 9/15/2023

„… obserwować dziecko, rozumieć i rozmawiać, pamiętając, że dzieci myślą uczuciami.”- sprawa o Dniu Kropki w Polskiej Szkole Sobotniej im.Bł.Ks. Jerzego Popiełuszki w Derby 

Kanadyjski autor i ilustrator książek dla dzieci Peter Hamilton Reynolds napisał w 2003 roku książkę „Kropka” (“The Dot”). Jej bohaterka Vashti nie wierzy, że potrafi malować. Nauczycielka plastyki dziewczynki proponuje jej, by narysowała tylko jakiś mały znaczek i zobaczyła dokąd może on zabrać jej wyobraźnię. Vashti namalowała jedną kropkę i kiedy przyszła następnego dnia do szkoły okazało się, że kropka była w ramce i wisiała nad biurkiem nauczycielki.

Ta właśnie mała kropka opisana w historii Reynoldsa zabrała Vashti w podróż w niezgłębione źródła kreatywności. „Kropka” to książka o wierze w siebie i ewolucji własnej wartości.

Miliony uczniów na świecie 15 września świętuje Międzynarodowy Dzień Kropki, wśród nich co roku odkrywają własną inwencję artystyczną uczniowie Polskiej Szkoły Sobotniej im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Derby. Kropkowe święto wypadło w szkole dzień później, w sobotę 16 września. Nauczyciele i uczniowie zadbali, by nie zabrakło kropek na własnych ubraniach, twarzach, w klasach i na korytarzach. Zajęcia w szkole orbitowały wokół kropkowych projektów artystycznych, rozmów z dziećmi o pozytywnej samoocenie i wzmacnianiu więzi w szkolnej społeczności.

Wszyscy wiemy, że polskie środowisko pełni wyjątkową rolę w budowaniu poczucia własnej wartości u dzieci. Szczególnie w rodzinach, w których dziadkowie i inni członkowie rodziny pozostali w Polsce, i które w konsekwencji znajdują oparcie głównie w polskojęzycznych przyjaciołach. Tworzymy wszyscy dla naszych dzieci sieć bezpieczeństwa i jesteśmy dla nich lustrem poczucia własnej godności. Szkoła Polska w Derby ma tego świadomość i przywiązuje ogromną wagę do stwarzania jak najliczniejszych możliwości konstruktywnego wzmacniania u dzieci poczucia polskiej przynależności oraz rozwijania ich własnej wartości za pomocą wspaniałego narzędzia jakim jest nasz rodzimy język.

Jak dbać o poczucie własnej wartości u dzieci? „Przede wszystkim powinniśmy obserwować dziecko, rozumieć i rozmawiać, pamiętając, że dzieci myślą uczuciami.”  - mówi Aneta Matyszczyk, nauczycielka szkoły w Derby. Milena Śliwowski, również nauczycielka, dodaje: „Bardzo ważne we wspieraniu własnej wartości u dzieci jest proste wysłuchanie tego co chcą nam powiedzieć. Jeśli rodzic pokazuje dziecku, że jest w stanie oderwać się od codziennych zajęć na dosłownie dwie minuty i patrząc dziecku w oczy poświęca mu swoją całkowitą uwagę, wywołuje to u dziecka poczucie bycia ważnym, co później kształtuje i podbudowuje jego poczucie własnej wartości.”

Każdy rodzic ma wizję jakie jego/jej dziecko „powinno” być, ta wizja idzie zawsze w zapasy z rzeczywistością. My z naszej strony powinniśmy popracować nad akceptacją naszych dzieci jakimi są, w przeciwnym razie będą one się czuły niewystarczająco mądre, sprytne czy dobre w sporcie. Zainteresujmy się nad czym nasze dzieci spędzają dużo czasu, co budzi w nich ciekawość, jakie mają predyspozycje. „Wspierać dzieci i dopingować, kiedy rozwijają swoje pasje, dawać im odczuć, że ich pasja jest dla nas ważna. Nie musimy koniecznie mówić ciągle: „Jesteśmy z ciebie dumni”, co jest ważne natomiast, to każda obecność rodzica na meczu, koncercie itp., jest to pozytywny bodziec i dowód, że to co robią dzieci jest dla nas ważne.” - podkreśla pani Barbara Wojcieszak, nauczycielka klasy 6.

 „Dzień kropki” okazał się w szkole sukcesem, uczniowie z przyjemnością uczestniczyli w zajęciach tego dnia, a nauczyciele uwierzyli, że zasiali w nich piękne ziarenka wiary w siebie.

Anna Czop

Rozpoczęcie roku szkolnego - info - 9/8/2023

 Rozpoczęcie roku szkolnego w najbliższą sobotę 9 września o godz. 10:00am - zmiana!!!! - na sali gimnastycznej w budynku szkolnym (z uwagi na to, że w tym czasie w kościele będzie msza pogrzebowa). Uczniowie w trakcie zajęć ok.12:30pm przejdą na msze do kościoła i wrócą do budynku szkolnego.

Lunch w tę sobotę za darmo dla wszystkich dzieci. W kolejne weekendy - informacje o cenie i menu na naszej stronie internetowej.
 Wielka prośba o zapisywanie się na dyżury - każdy rodzic, który zadeklarował odpracowuje 2 dyżury w roku szkolnym. Poniżej link do wpisów:

Dyżury rodziców - wrzesień 2023